Milyen hatást gyakorol a népszerű TV show vállalkozásunkra, megéri-e a részvétel?
A népszerű Cápák között c. műsor már az 5. évadban jelenik meg, népszerűsége pedig töretlen. Talán a vártnál még jobban is szerepel és az aktuális sorozatból idáig több is elhozta a nézettségi trófeát a vasárnap esti főműsoridős sávban. Az adást évadról évadra követők már megismerhették azt a mintát, hogy számos vállalkozás nem is igazán a tőkebefektetésért, hanem inkább a megjelenésért vágyik a műsorba! Azaz szeretne főműsoridőben a TV-be kerülni, hogy a nevét vagy márkáját minél többen lássák és megismerjék. A jelenség már nem új, főleg ott népszerű, ahol kreatív marketingesek dolgoznak a csapatban.
Ez idáig mind szép és jó, még talán érthető is valahol, hiszen óriási a reklámzaj és emelkednek a hirdetési költségek, tehát ha közben nem égettjük le magunkat nagy üzleti hülyeséggel, akkor talán még jól is elsülhet az egész.
Online marketing ügynökségként az elmúlt évek alatt számos olyan vállalkozással kerültünk kapcsolatba, akik szerepeltek a műsorban. Van, aki a műsor után lett az ügyfelünk, van akivel végül nem lett munka kapcsolat és van akivel már évek óta működünk együtt.
Az utóbbiak közül egy konkrét esettanulmányon keresztül szeretnénk most megmutatni, hogy vajon van-e értelme részt venni a műsorban?
Van-e mérhető hatása a TV megjelenésnek egyáltalán?
Cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ.
Fontos azonban leszögezni, hogy alapvetés a jó termék, a jó márka és a jó sztori. Nem csak az, amiben minden tulajdonos önmaga hisz, hanem ez, ami valóban jó, köntörfalazás nélkül, a piac és a vásárlók döntései alapján. Esetünkben egy ilyen márkát mutatunk be. Egy olyan termékkel, ami tényleg jó! Jól működik, sokat dolgoznak a tulajdonosok és mi marketingesek is a háttérben. A termék webshopon keresztül kerül értékesítésre és a marketing támogatást 99%-ban online csatornák adják – Google, Meta és TikTok!
Na de vissza a hatásvadászathoz! A mérések bemutatása érdekében 60 napos időszakot vizsgáltunk, amelynek közepén történt a TV-s megjelenés. A márkánk az adás előtt átlagosan napi 100-120 fős weboldal látogatottságot produkált, amelyhez napi átlagos 6,5 online vásárlás társult.
Igen, sokan már erre felkapják a fejüket. Nagyon büszkék vagyunk erre az eredményre alapból és sokan örömmel vennék át ezeket a számokat!
De jött a TV-s megjelenés napja! Az adásra már előre készültünk technikai és kommunikációs szempontból is. Ellenőriztük a szerver kapacitást, megerősítettük a már jól működő lead szerző mechanizmust a weboldalon, remarketing közönséggyűjtés bekapcsolva és teaser jelleggel előre elkezdtük a kommunikációt a social felületeinken az RTL jóváhagyásával. Az adás jól sikerült, az alapító tulajdonosok jól szerepeltek a műsorban. A cápák ugyan nem szálltak be hozzájuk, de számos jó szót kaptak – jó üzenetekkel és tapasztalatokkal távoztak a műsorból. Ezúton is gratulálunk hozzá!
És hogy mi történt a műsor alatt és után?
Már a műsor alatt élőben látszódott az analitika felrobbanása. Rendkívül nagy extra weboldal látogatói forgalom érkezett az oldalra, ami az átlagoshoz képest +5000 főt jelentett egy este alatt! Óriási volt a kiugrás a megszokotthoz képest. A csúcsot ide is vártuk, azonban volt további hatása is weboldal szempontból. Az adást követő egy héten még rendkívül magas forgalmat láttunk egy második csúccsal a következő szombaton (mielőtt az újabb epizód újabb szereplőket helyezett rivaldafénybe.). Ez a saját és RTL-es posztoknak, visszanézhetőségnek, sztoriknak volt köszönhető.
Az igazán jó hír azonban az, hogy egy hónappal az adás után is az állandó látogatói forgalom napi átlag 200 főn stabilizálódott, ami majd duplája a műsor előtti időszaknak. Ugye, hogy ugye?
Továbbá, az új látogatók aránya 74%-ról 82%-ra nőtt, sikerült tehát inkrementális közönséget bevonzani, ami egy igazán speciális termék esetén nagy eredmény. A visszafordulási arány ugyan nőtt, ami a nagy számok törvénye alapján érthető, de még így is a feledtébb irigyelt 25,6%-os számon állunk, wow!
A weboldal látogatók száma és az ismertség szép és jó, de mi lett az értékesítéssel kérdezné a jó sales-es avagy stílusosan cápa?
A webshopos értékesítés az adás előtti átlagos napi 6,5 darabról az adás után átlagos napi 15 darabra nőtt! Itt azonban a marketing tölcsér mélyebb szintjein már a márka, a termék és a teljes marketing arzenál keményen dolgozik, tehát a konverzió növekedése már nem a TV műsor hatása. Ez már a márka eddig felépített eredményeinek köszönhető, a kiváló terméknek, az egyedülálló felhasználó értékeléseknek, a szakmai háttérnek, az edukatív kommunikációnak, a profi remarketingnek és az egész felépített marketing gépezetnek. Mindez előre tervezetten, precízen végrehajtva.
Megéri tehát a műsorban részt venni?
A válasz mégis az, hogy attól függ! Ha a vállalkozás és a termék valóban jól felépített és teljes mértékben át is tudjuk ezt adni a műsorban, úgy mint esettanulmányunk résztvevői tették, valamint ki is tudjuk aknázni a hozzánk beeső forgalmat lead szerzéssel, feliratkozó gyűjtéssel, saját oldalak bekövetésével és értékesítés célú remarketinggel, akkor mindenképpen! Minden más esetben érdemes azonban átgondolni, hogy jót teszünk-e a márkánknak és önmagunkkal.
#cápákközött #myeffectivo #esettanulmány