Marketingstratégia
Az ügyfél igények és feladatok felmérése után, első lépésünk a marketingstratégia megalkotása. Mit is takar ez pontosan? A stratégia egy alapos elemzésre épül, amely során felmérjük ügyfelünknek a termékeit / szolgáltatásait, megvizsgáljuk az iparágat, a versenytársakat, a korábbi kommunikációk eredményét. Ezen túlmenően készítünk egy alapos felmérést a rendelkezésre álló online eszközökből (honlap, közösségi média oldalak), amely esetleges javítására is javaslatokat teszünk – kiemelten kezelve a SEO-t.
Mindezt egy alapos célcsoport elemzés követ. Ennek részeként megvizsgáljuk a fogyasztók online szokásait, preferált csatornáit, megnézzük hogy hol töltenek el időt online és hogyan viselkednek. Mire keresnek? Mikor keresnek? Milyen információra van szükségünk? Ezen adatokból egy profilt készítünk, amire a kommunikációs mix épül.
Ezután a kommunikációs üzeneteket állítjuk fel az ismertségtől a vásárlásig, amelyhez marketing mix javaslatot is teszünk konkrét példákkal. Az elméleti javaslatokat az üzleti célokhoz kötjük, ezért hirdetési büdzsére és várható eredményekre is bemutatunk szcenáriókat. A kampányokhoz és a célok méréséhez összeállítjuk a követőkódokat, így minden marketing aktivitás pontosan mérhető lesz!
Egy általános marketingstratégia a következő struktúrát követi:
- A Brief, célmeghatározás, ügyfél igények
- Helyzetelemzés – Hol tartunk most? Online eszközök elemzése és javaslatok, kiemelten kezelve a SEO-t
- Piaci trendek és Versenytárselemzés
- A B2C vagy B2B célcsoport profilozása
- Ismertségtől az ajánlatig, kommunikációs célok felállítása
- Marketing üzenetek megfogalmazása a konverziós tölcsér szintjein
- Javasolt marketing mix
- Kampány felépítések, akcióterv
- Büdzsé és eredmény kalkuláció 2-3 szcenárióra
- Mérések, KPI-ok, Monitorozás
- Összefoglaló SWOT
- Kiegészítések, fogalomtár, adatok